Aktualne wyzwania biznesowe stawiane przed systemami logistyczno-magazynowymi

Reakcją rynku, konsumentów, kupna-sprzedaży na nietypową sytuacje epidemiologiczną było m.in. przeniesienie działań sprzedażowo – zakupowych do Internetu. Pozwoliło to w znacznym stopniu zwiększyć aktywność branży e-commerce, ale poza naturalnym zarobkiem i zwiększonym obrotom przedsiębiorstwa musiały zmierzyć się z zaspokojeniem wewnętrznych procesów logistycznych.

Jednym z najistotniejszych procesów jest logistyka magazynowa. To w jej zakresie odbywają się przyjęcia, przepakowania, załadunki, rozładunki towarów. W przypadku zamówień internetowych dochodzą dodatkowe wymagania w postaci szybkiej dostawy czy dużej ilości zamówień przy małej ilości pozycji – najczęściej zamówienie 1 na 1 (jedno zamówienie jedna pozycja). Aby im sprostać, a przy tym być konkurencyjnym i rozwijać się równomiernie do potrzeb konsumenta konieczne są usprawnienia technologiczne jak odpowiedni system do zarządzania magazynem klasy WMS.

Z punktu widzenia ergonomii pracy i realizacji zamówień e-commerce, WMS musi sprostać zadaniom szybkiej i poprawnej obsługi oraz spakowania wysyłek łącznie z wygenerowaniem listu kurierskiego. Obsługa klasyczną metodą zbiórki jest nie efektywna dlatego najlepszym rozwiązaniem jest metoda kompletacji wsadowej czyli uściślając: towar do człowieka. W tej metodologii mówimy o komasacji zamówień o małej ilości pozycji w jedną zbiórkę, a następnie dostarczenie ich do stacji pakującej. Tam osobno odbywa się proces pakowania. Dlatego dobrej klasy system WMS powinien mieć wiele opcji do obsłużenia różnej skali zamówień np.: pakowanie 1na1, wg asortymentu, wg zlecenia. Powyższe działania to zadanie aplikacji, ale trzeba zaznaczyć, że na ten proces składają się również narzędzia: panele dotykowe, systemy skanowania, pick by light, pick to light czy automatyka regałowa.

Szczególnie w ostatnim czasie można zauważyć, że system magazynowy poza obsługiwaniem logistyki magazynowej powinien być również elastyczny do skonfigurowania systemu pracy, który będzie pilnował bezpieczeństwa i mógł ochronić biznes w czasie epidemii. Podział pracowników na zadania, role, strefy itp. System magazynowy klasy WMS z definicji jest narzędziem przejmującym całą logikę działań na magazynie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa odpowiednio wdrożony, sparametryzowany powinien dać możliwości pracy osobno każdemu magazynierowi. Początkiem takich działań jest etap przydzielenia zadań pracownikowi i podziału na pracę indywidulaną, czyli realizacji zlecenia przez jednego pracownika. W przypadku wymagań asortymentu i profilu działalności magazynu, WMS można skonfigurować do realizacji metodą kompletacji potokowej. Co oznacza podział procesu kompletacji na dedykowane obszary pracy. Taką formułą ograniczamy kontakt pracowników, minimalizujemy ruch w strefach, a co za tym idzie poprawiamy bezpieczeństwo nie wpływając na jakość i szybkość realizacji zamówień.

Artur Guz
Product Manager Systemy WMS
IBCS Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*