Branża metalowa posiada nieograniczony potencjał rozwojowy. Od kilku lat odnotowuje wzrost cen oraz zwiększenie popytu. W wielu krajach utrzymuje się wzrost gospodarczy i rynek systematycznie poddawany jest przemianom technologicznym, które stymulują wzrost wykorzystania metali.1
Przemysł ten jest bardzo rozproszony, dominują w nim małe i średnie podmioty. Natomiast duże koncerny składają się zazwyczaj ze zintegrowanych mikro firm, które są mocno wyspecjalizowane w jednej dziedzinie. Rozdrobnienie branży powoduje wzrost konkurencyjności.
Na branżę metalową w głównej mierze składa się obróbka stali i wszelkich jej pochodnych. Główny trend konkurencyjny wyznaczają stali dostawcy. Inne podmioty muszą się dopasować do warunków, ponieważ stracą potencjał produkcyjny. Powoduje to brak elastyczności, co utrudnia wprowadzenie droższych innowacji.
BPC GROUP POLAND na bieżąco śledzi plany inwestycyjne przedsiębiorstw branży metalowej w obszarze zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które usprawniają zarządzanie obszarem produkcyjnym oraz parkiem maszynowym. Dla decydentów ważny jest szybki dostęp do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości integracji rozwiązań ERP z programami CAD.
Z braku wystarczająco elastycznych systemów dla tego sektora, firmy często wykorzystują własne, autorskie rozwiązania. Są one w różnym stopniu oparte o branżowe technologie. Głównym problemem jest komasacja ze względu na parametry i rozpracowanie technologiczne zamówienia oraz planowanie i harmonogramowanie ciągów produkcyjnych zgodnie z technologią.
Według dostawców systemów IT, typowymi problemami branży metalowej są:
- Dostęp do aktualnych danych maszyn.
- Dostęp do aktualnej dokumentacji technologicznej.
- Zmienność planu produkcji wobec ciągłych zmian obsady personelu.
- Określenie optymalnej kolejności obłożenia maszyn.
- Zmiany w planie produkcyjnym w zależne od dostępności surowca na magazynie
- Informatyzacja odlewni.
Poniższy wykres pokazuje strukturę planowanych inwestycji IT na najbliższe dwa lata, wykonaną w oparciu o analizę 100 przedsiębiorstw:
Publikujemy również fragment raportu, który zawiera opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw i ich plany inwestycyjne.
Opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw oraz plany inwestycyjne: