Noyen Sp. z o.o., producent nowoczesnych maszyn i systemów do mycia przemysłowego oraz chemii przemysłowej, wdraża system PSIpenta/MES Scheduling, integrując go z obecnym rozwiązaniem ERP. System od PSI Polska, wyposażony w moduły APS i MES, pozwoli firmie na precyzyjne planowanie produkcji, optymalizację zasobów i bieżące monitorowanie procesów. Dzięki temu Noyen będzie szybciej reagować na zmiany rynkowe, minimalizować przestoje i lepiej zarządzać produkcją.
Unia Europejska chce, żeby do 2030 roku 90% małych i średnich przedsiębiorstw osiągnęło podstawowy poziom cyfryzacji. Polska, według danych Eurostatu, wciąż znajduje się w połowie drogi – tylko 50% firm wdrożyło podstawowe rozwiązania cyfrowe. Problemem nie są jednak wyłącznie fundusze, lecz brak spójnej strategii, właściwego planowania i konsekwencji. W tej sytuacji szczególnie istotne staje się obserwowanie firm, które już przeszły cyfrową transformację i dzięki temu lepiej radzą sobie z dynamicznie zmieniającymi się warunkami rynkowymi.
Przemysłowa rewolucja w praktyce
Jedną z firm, które zdecydowały się na digitalizację, jest Noyen, znana z kompleksowych rozwiązań mycia przemysłowego. W branżach takich jak lotnictwo, motoryzacja czy e-mobility, gdzie precyzja i niezawodność odgrywają kluczową rolę, cyfryzacja procesów produkcyjnych stała się koniecznością W odpowiedzi na rosnącą złożoność operacji, lubelski producent wprowadził zaawansowane systemy zarządzania produkcją, co pozwoliło na lepszą synchronizację działań i optymalizację procesów, umożliwiając sprawniejsze funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającym się środowisku przemysłowym.
Noyen zdecydował się na wdrożenie systemu PSIpenta/MES Scheduling, który umożliwia precyzyjne planowanie i monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie systemu to kolejny krok, w strategii cyfrowej transformacji realizowanej przez Noyen. Efektem wprowadzanych zmian jest produkcja niezawodnych i bezpiecznych urządzeń do mycia przemysłowego, spełniających nawet najwyższe wymagania dotyczące jakości mytych komponentów oraz lepsze dopasowanie produktów do oczekiwań klientów. Rozwiązanie, dostarczone przez PSI Polska, integruje zarządzanie na wszystkich poziomach produkcji, co pozwala na szybkie dostosowywanie się do zmieniających się warunków oraz ograniczenie ryzyka przestojów. System nie tylko usprawnia harmonogramowanie operacji, ale również znacząco skraca czas reakcji na nieprzewidziane zakłócenia, co ma kluczowe znaczenie w dynamicznym środowisku przemysłowym, o czym wspomina prezes spółki: — Nasza strategia rozwoju technologicznego i biznesowego opiera się na wdrożeniu założeń Przemysłu 4.0. Stawiamy na automatyzację i technologie, które bezpośrednio wpływają na naszą wydajność. Po dogłębnej analizie wybraliśmy system PSI Polska, oferujący zaawansowane funkcje APS i MES, idealnie dopasowane do naszych potrzeb – tłumaczy Zbigniew Kurant – Prezes Zarządu NOYEN Sp.
Lubelska spółka ma bardzo konkretne oczekiwania wobec systemu – Liczymy, że PSIpenta/MES Scheduling zwiększy naszą efektywność i elastyczność, umożliwiając dynamiczną optymalizację procesów produkcyjnych, skrócenie czasu realizacji zleceń oraz szybsze reagowanie na potrzeby klientów – wylicza Prezes.
Pełna integracja w kilku krokach
Etapowe wdrożenie systemu zarządzania produkcją w Noyen to krok w stronę pełnej integracji procesów produkcyjnych, kluczowej dla utrzymania spójności operacyjnej. Pierwsza faza projektu obejmuje stworzenie prototypu, który zostanie wdrożony na wybranym obszarze produkcji w celu dokładnej kalibracji narzędzi planistycznych i monitorujących. Uruchomienie systemu planowane jest sierpień 2025 roku.
Nowy system pozwoli na bieżące śledzenie parametrów produkcji w czasie rzeczywistym, co umożliwi szybsze wykrywanie odchyleń od normy oraz natychmiastowe wprowadzanie korekt. Precyzyjne harmonogramowanie i synchronizacja działań w ramach jednego, zintegrowanego środowiska zmniejszają ryzyko przestojów, eliminują tzw. wąskie gardła oraz poprawiają efektywność zasobów ludzkich i maszynowych.
PSI Polska to część koncernu PSI Software SE, międzynarodowego dostawcy oprogramowania do zarządzania produkcją, logistyką, energią i transportem publicznym. Firma od ponad 50 lat prowadzi złożone projekty wdrożeniowe na całym świecie. Blisko 500 osobowy zespół PSI Polska rozwija oprogramowanie dla potrzeb całego koncernu a także realizuje wdrożenia systemów w kraju i zagranicą. W Polsce z rozwiązań PSI korzystają m.in. ABM Greiffenberger, Aflofarm, ArcelorMittal, Asmet, CCC, Empik, Inter Europol, Inter Cars, LPP, MPK Poznań, OSM Piątnica, Volkswagen.