Elastyczność w branży rolnej. Comarch ERP przynosi AgroSieci biznesowe plony

System ERP to uniwersalne oprogramowanie, które sprawdza się w wielu obszarach biznesowych. Zdaje test również w branży rolnej. Ta odgrywa w Polsce znaczącą rolę: zapewnia społeczeństwu dostęp do lokalnych produktów, które potem trafią na nasze stoły, czy bezpiecznych środków ochrony roślin. Na system ERP od Comarch zdecydowała się również AgroSieć, wiodący producent efektywnych rozwiązań dla nowoczesnego rolnictwa. Firma zdecydowała się na wybór Comarch ERP XL, który okazał się elastycznym rozwiązaniem i usprawnił działanie w magazynie, w sprzedaży, księgowości czy w obszarze… skupu płodów rolnych.

AgroSieć działa na rynku już od ponad 30 lat. Firma prowadzi obsługę producentów rolnych w zakresie doradztwa i sprzedaży środków ochrony roślin, nawozów, materiału siewnego, pasz oraz paliw.

Branża i otoczenie biznesowe będą coraz bardziej dynamiczne. Rozważaliśmy dwa systemy ERP na etapie przygotowania do wdrożenia, a ostatecznie postawiliśmy na Comarch ERP. Wdrożyliśmy go i dzisiaj mogę powiedzieć, że była to decyzja podjęta w odpowiednim momencie – podkreśla Paweł Bruderek-Żyzun, wiceprezes AgroSieci.

Obsługa wysyłek szybsza o 50 procent

Co było celem firmy? Przede wszystkim usprawnienie działania magazynu, który stanowi jeden z centralnych punktów sukcesu organizacji. AgroSieć, wdrażając Comarch ERP XL, skorzystała z dedykowanej aplikacji Comarch WMS, czyli nowoczesnego systemu do koordynowania prac i zleceń magazynowych.

Efekty są widoczne jak na dłoni. – Skróciliśmy czas obsługi wysyłek przynajmniej o 50 procent– mówi Jarosław Tylamowski, dyrektor ds. logistyki w AgroSieć. – Pełna automatyzacja procesów pozwala na kompletowanie wysyłek za pomocą korektorów. Magazynierzy nie mylą się w trakcie swoich czynności. Daje nam to realne oszczędności – dodaje.

Comarch WMS okazał się też doskonałym wsparciem przy firmowej inwentaryzacji. Po wdrożeniu systemu przebiega ona znacznie szybciej. Wcześniej trwała ona od rana do późnych godzin popołudniowych. Obecnie cały proces kończy się przed południem.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, dzięki Comarch ERP XL niemal każdy proces w firmie uległ poprawie. – Z niektórych rzeczy zrezygnowaliśmy, inne stały się możliwe. Jesteśmy już ponad rok po wdrożeniu, firma przywykła do nowych ścieżek składania zamówień, ich realizacji, obsługi logistycznej, sprzedaży – mówi Paweł Bruderek-Żyzun.

Kontrola nad firmą z poziomu telefonu

Udane wdrożenie w AgroSieci to jednak nie tylko zasługa Comarch WMS. Dobrze sprawdziła się również aplikacja Comarch Mobile, która umożliwia obsługę kluczowych procesów z poziomu telefonu. Z tej możliwości korzysta dziś w firmie 30 przedstawicieli handlowych. Dzięki niej mogą, będąc już u klienta, sprawdzić stany magazynowe czy ceny produktów.

Firma z powodzeniem korzysta też z analitycznych rozwiązań w postaci Comarch Business Intelligence. – Narzędzie pozwala mi na analizowanie tego, co się wydarzyło w historii biznesowej firmy. Mogę ją oglądać na żywo, w czasie rzeczywistym. Co parę sekund mam możliwość sprawdzić, jak zmieniają się słupki sprzedaży, które mnie oczywiście najbardziej interesują – uśmiecha się Paweł Bruderek-Żyzun.

Każda sprawnie działająca firma to nie tylko zorganizowany magazyn, ale też księgowość. W tym obszarze Comarch ERP również dołożył swoją znaczącą cegiełkę w stronę rozwoju AgroSieci. – Zmienił się system obiegu dokumentów, jest bardziej przejrzysty. Pomógł w tym system Comarch DMS, dzięki któremu poszczególne działy w momencie wpływu faktury mogą już działać na danej transakcji. Możemy kontrolować, który dział na jakim etapie się znajduje – mówi Danuta Kołodziej, Głowna Księgowa w organizacji.

Branża rolna, w której działa AgroSieć, wymaga działania w nietypowych obszarach biznesowych. Dlatego firma zdecydowała się na nietypowe, dedykowane rozwiązanie – a konkretnie rozwiązanie dla skupu płodów rolnych, takich jak pszenica, rzepak, kukurydza, jęczmień czy żyto. Dzisiaj pozwala ono na sprawną i bezproblemową rejestrację wszystkich dostaw i wydań płodów rolnych.

Szczegóły, przebieg i efekty wdrożenia obejrzeć można w naszym krótkim filmie referencyjnym.

—–

O Comarch

Comarch został założony w 1993 roku w Krakowie. Jest jedną z największych firm informatycznych w Europie i prowadzi projekty dla czołowych marek z Polski i świata w najważniejszych sektorach gospodarki m.in.: telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej, przemyśle, ochronie zdrowia oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z usług Comarch skorzystało kilkadziesiąt tysięcy światowych marek w ponad 100 krajach na 6 kontynentach m.in.: Allianz, Auchan, BNP Paribas Fortis, BP, Carrefour, Heathrow Airport, Heineken, ING czy LG U+, Orange, Telefónica, T-Mobile, Vodafone.

Firma zajmuje wysokie pozycje w rankingach analityków IT m.in.: Gartnera, Truffle 100, TOP 200 „Computerworld”, IDC, Polskiej Akademii Nauk, EU Industrial R&D Investment Scoreboard. Corocznie Comarch inwestuje środki o wartości ok. 15 proc. przychodów w projekty innowacyjne. W 2023 roku nakłady na prace R&D wyniosły ponad 400 mln zł. Obecnie zatrudnia ponad 6400 ekspertów, w ponad 80 biurach w ponad 30 krajach od Australii i Japonii przez Bliski Wschód oraz Europę aż po obie Ameryki.

www.comarch.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*