Panele fotowoltaiczne, samochody hybrydowe w firmowej flocie, sadzenie drzew i krzewów w miejskiej przestrzeni publicznej, ograniczenie zużycia papieru – to tylko niektóre działania, które realizuje Comarch w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i dbałości o środowisko naturalne.
Firma dodatkowo zachęca swoich pracowników, aby w miesiącach wiosennych i letnich dojeżdżali do pracy rowerami, a także promuje kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomaga dbać o środowisko.
Comarch jest producentem oprogramowania oraz systemów informatycznych i z racji działalność ma bardzo ograniczony wpływ na środowisko naturalne, to jednak polityka środowiskowa jest wpisana w strategię firmy i model zarządzania.
Fotowoltaika, LED-y i segregacja śmieci – odpowiedzialna administracja budynkami
W kampusie Comarch w Krakowie znajduje się siedem biurowców, w których na co dzień pracuje ponad 3 500 osób. Do firmy należy również kilka budynków poza Krakowem; dwa w Warszawie i jeden w Łodzi. Dodatkowo spółka wynajmuje kilkanaście biur w Polsce i za granicą. Zarządzanie tymi nieruchomościami odbywa się z uwzględnieniem proekologicznych praktyk, takich jak np. modernizacja budynków i wyposażenia, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii czy też zastosowanie odpowiedniej polityki zakupowej. W obiektach będących własnością Comarch stopniowo wymieniane są lampy na nowe z technologią LED oraz wprowadzane bardziej nowoczesne i energooszczędne urządzenia. We wszystkich budynkach rozstawione są pojemniki, umożliwiające segregację śmieci na cztery kategorie: szkło, papier, tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane.
– Najnowszy budynek Comarch w Krakowie, który został oddany do użytku w 2017 roku, wyposażony został w panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu biurowca. Urządzenia te pozwalają na częściowe pokrycie własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Są one w stanie wyprodukować 64 kW energii elektrycznej, co pozwala zasilić około 1000 komputerów. Dodatkowo w garażu podziemnym zostały zainstalowane stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych – mówi Krzysztof Woźniak, kierownik Działu Administracji Technicznej w Comarch.
Wyróżniającą cechą budynku są półki świetlne, projektowane na południowych i zachodnich elewacjach, które spełniają podwójną funkcję: zacieniają pas przyokienny od słońca oraz odbijają światło, doświetlając te części pomieszczeń, które znajdują się w głębi. W ten sposób ograniczane jest zużycie energii elektrycznej. Wszystkie pokoje wyposażone są w osobny inteligentny system wentylacji i klimatyzacyjny, który jest jednocześnie źródłem ogrzewania. W nocy klimatyzacja pracuje w trybie ekologicznym, a rano z wyprzedzeniem nagrzewa pomieszczenie do ustawionej na sterowniku temperatury.
– Realizując tą inwestycję, zadbaliśmy również o najbliższe otoczenie budynku. Zostały posadzone drzewa i krzewy. W sąsiedztwie pozostałych biurowców w kampusie także znajdują się tereny zielone – dodaje Monika Krąkowska, kierownik Działu Administracji w Comarch.
Dodatkowo wszystkie budynki Comarch są wyposażone w nowoczesne systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła. A na dwóch biurowcach w krakowskim kampusie oraz na obiekcie w Łodzi zainstalowane są systemy, które pozwalają gromadzić deszczówkę. Woda ta jest wykorzystywana do pielęgnacji terenów zielonych na terenie firmy.
Pracownicy też są eko
Comarch promuje ekologiczne wartości wśród swoich pracowników, realizując działania zachęcające do świadomego korzystania z zasobów naturalnych oraz ograniczenia zużycia energii. W pomieszczeniach gospodarczych oraz przestrzeniach wspólnych znajdują się komunikaty przypominające o wyłączaniu światła, komputerów i innych urządzeń po skończonej pracy, wykorzystywaniu w wewnętrznej korespondencji kopert wielokrotnego użytku, ograniczeniu druku i przesyłaniu korespondencji drogą elektroniczną oraz rozważnym korzystaniu z bieżącej wody.
– Pracownicy mają bardzo dużą świadomość ekologiczną i chętnie przyłączają się do akcji z zakresu ochrony i kształtowania środowiska naturalnego, które organizujemy w firmie. Od kilku lat wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie sadzimy drzewka i krzewy na terenie Krakowa, a także rozdajemy mieszkańcom sadzonki. Pracownicy wraz z rodzinami dokładają swoją „zieloną” cegiełkę do poprawy przestrzeni publicznej – mówi Anna Bajorek, szef działu Employer Branding w Comarch.
Firma zachęca również pracowników, aby dojeżdżając do pracy w miesiącach wiosennych i letnich, przesiadali się na rowery. Dlatego do użytku pracowników dostępne są stojaki, zamykane rowerownie, samoobsługowe stacje naprawcze, szatnie oraz prysznice. Od kilku lat pracownicy z krakowskiej lokalizacji raz do roku, przez kilka dni, mogą również skorzystać z darmowego serwisu rowerowego. W ramach przeglądu profesjonalni serwisanci regulują hamulce i przerzutki, usuwają luzy i sprawdzają ogólny stan roweru. Dodatkowo organizowane są rywalizacje ComarchOnBike czy „Śniadania rowerowe”.
– W te dni wszystkie osoby przyjeżdżające na rowerze do pracy, otrzymują zdrowe i smaczne przekąski. Organizujemy również dla nich szkolenia z bezpiecznej jazdy, rozdajemy informatory o przygotowaniach do wyprawy rowerowej, a także umożliwiamy przetestowanie różnych modeli dwukołowców – opisuje Anna Bajorek.
Ponadto Comarch włączył się do akcji „Rowerem do pracy”, którą od kilku lat organizuje Urząd Miasta Krakowa.
Dużą popularnością cieszy się również akcja „Przyjdź z własnym kubkiem po kawę”.
– Na terenie kampusu funkcjonuje firmowa kantyna, w której można zakupić m.in. kawę lub herbatę. Od kilkunastu miesięcy obsługa restauracji może serwować te napoje w kubkach przyniesionych przez gości. Z kolei w pomieszczeniach socjalnych w budynkach Comarch są zainstalowane dystrybutory z wodą lub urządzenia, które filtrują wodę. W ten sposób zachęcamy pracowników do rezygnacji z wody butelkowanej na rzecz „kranówki” – dodaje Monika Krąkowska.
Przesiadamy się do hybryd
Sukcesywnie wymieniana jest także flota samochodowa na pojazdy, które spełniają europejskie wymagania emisji spalin. W 2018 roku 66 procent samochodów spełniało rygorystyczne normy emisji spalin EURO6, w tym 13 ekologicznych pojazdów hybrydowych, 32 procent mieściło się w normach EURO5 a tylko 2 procent w EURO4 lub niższych. W ramach zakupu nowych samochodów ponad 20 pojazdów charakteryzujących się normami EURO4, EURO 5 zostało wycofanych z eksploatacji. Stopniowo wycofywane są z floty pojazdy z silnikami wysokoprężnymi i zastępowane bardziej ekologicznymi samochody z silnikami benzynowymi.
Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego są elementem Zintegrowanego Systemu Zarządzania wdrożonego w Comarch i spółka od wielu lat stosuje dobre praktyki w tym zakresie, a zrealizowane przedsięwzięcia prezentuje co roku w „Raporcie danych niefinansowych”.