Rosnące koszty licencji VMware? Comarch wskazuje alternatywę: IBM Power10

Zmiany w modelu licencjonowania VMware, wprowadzone po przejęciu spółki przez Broadcom, wywołały poruszenie wśród firm korzystających z tej technologii. W reakcji na tę sytuację Comarch opublikował whitepaper zatytułowany IT Budget Breakthrough: Escaping VMware Licensing Inflation with IBM Power10. Dokument opisuje możliwe skutki nowego podejścia do licencjonowania oraz przedstawia alternatywę w postaci infrastruktury opartej na IBM Power10.

Nowy model licencyjny VMware

VMware rezygnuje z licencji bezterminowych na rzecz modelu subskrypcyjnego. Dla wielu firm oznacza to wzrost całkowitych kosztów, w niektórych przypadkach sięgający nawet 71% w ciągu trzech lat. Może to prowadzić do ograniczenia inwestycji w rozwój systemów IT i opóźnień w realizacji planowanych projektów.

„Nowy model licencjonowania VMware budzi zrozumiałe obawy – zarówno wśród zespołów IT, jak i działów finansowych. Wzrost kosztów może wydawać się nieunikniony, ale to dobry moment, by przemyśleć dotychczasowe podejście do infrastruktury informatycznej” mówi Grzegorz Gawron, kierujący obszarem ICT Consulting w Comarch. „IBM Power10 to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć wydatki, przy zachowaniu odpowiedniej wydajności i skalowalności.”

IBM Power10 – alternatywa dla firm szukających stabilności kosztów

W opublikowanym materiale IBM Power10 przedstawiany jest jako opcja dla organizacji, które chcą uniknąć nieprzewidywalnych kosztów i jednocześnie utrzymać stabilne działanie systemów. Architektura IBM pozwala zmniejszyć liczbę fizycznych serwerów, ograniczyć zużycie energii i uprościć zarządzanie infrastrukturą. Sprzyja to redukcji kosztów operacyjnych, przy zachowaniu wysokiej wydajności aplikacji.

Symulacja kosztów i potencjalne oszczędności

W whitepaperze zawarto także porównanie różnych środowisk IT. Analiza wskazuje, że w przypadku przejścia na IBM Power10 firmy mogą w dłuższym okresie uzyskać realne oszczędności. W zestawieniu z rozwiązaniami opartymi na VMware – zarówno tymi starszymi, jak i dostosowanymi do nowego modelu – platforma IBM wypada korzystniej pod względem kosztów całkowitych, a przy tym oferuje wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i większą elastyczność.

Doświadczenia Comarch z IBM Power

Comarch od lat wykorzystuje technologię IBM Power w projektach realizowanych dla klientów z różnych krajów. Organizacja, jako pierwsza firma IT z Polski, dołączyła do Large User Group – inicjatywy IBM zrzeszającej największych użytkowników tej technologii. Przykładami wdrożeń są m.in. projekty realizowane dla Renault i DZI, w ramach których możliwe było zarówno zwiększenie wydajności systemów, jak i ich przeniesienie do środowiska chmurowego.

Proces migracji i wsparcie techniczne

Whitepaper zawiera również schemat możliwej ścieżki migracji, obejmujący analizę infrastruktury, plan wdrożenia i kwestie związane z kompatybilnością oprogramowania. Opisano w nim także aspekty zarządzania licencjami i ograniczania ryzyka związanego z taką zmianą. Proces ten może być realizowany przy wsparciu zespołu specjalistów Comarch.

Whitepaper IT Budget Breakthrough: Escaping VMware Licensing Inflation with IBM Power10 jest dostępny na stronie Comarch: https://www.comarch.com/trade-and-services/ict/resources/it-budget-breakthrough/

O Comarch

Comarch został założony w 1993 roku w Krakowie. Jest jedną z największych firm informatycznych w Europie i prowadzi projekty dla czołowych marek z Polski i świata w najważniejszych sektorach gospodarki m.in.: telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej, przemyśle, ochronie zdrowia oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z usług Comarch skorzystało kilkadziesiąt tysięcy światowych marek w ponad 100 krajach na 6 kontynentach m.in.: Allianz, Auchan, BNP Paribas Fortis, BP, Carrefour, Heathrow Airport, Heineken, ING czy LG U+, Orange, Telefónica, T-Mobile, Vodafone.

Firma zajmuje wysokie pozycje w rankingach analityków IT m.in.: Gartnera, Truffle 100, TOP 200 „Computerworld”, IDC, Polskiej Akademii Nauk, EU Industrial R&D Investment Scoreboard. Corocznie Comarch inwestuje środki o wartości ok. 15 proc. przychodów w projekty innowacyjne. W 2023 roku nakłady na prace R&D wyniosły ponad 400 mln zł. Obecnie zatrudnia ponad 6400 ekspertów, w ponad 80 biurach w ponad 30 krajach od Australii i Japonii przez Bliski Wschód oraz Europę aż po obie Ameryki.

www.comarch.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*